koliczko.pl

Integracja Strukturalna

Fizjoterapia

Blizny nigdy nie są takie same. Każda jest unikalna

 

Blizny nie powinny być postrzegane jako coś dodatkowego i zbędnego, coś czego trzeba się pozbyć. Blizny są połączeniem cennych elementów, które należy tak uwolnić by stały się częścią trójwymiarowego układu zawierającego się w tkance łącznej.

 

Adhezje często utożsamiane są z bliznami, w istocie są to powikłania procesu gojenia, będące rezultatem zadanej rany, takiej jak chirurgiczne nacięcia skóry. Mogą się one tworzyć także w wyniku choroby zapalnej lub przypadłości kompleksowego syndromu bólu regionalnego.

 

Adhezje są bardziej skłonne do zmian, choćby przy pomocy terapii manualnej. Dlatego też zewnętrzny wygląd blizny może być mylący, ponieważ nie zawsze wskazuje nam zakres zniszczenia głębszych tkanek.

 

Procesy naprawcze uszkodzonych tkanek podporządkowane są dwóm zasadom

 

Wszystko zależy od rodzaju inicjalnego urazu. Im większe zniszczenie tkanki, tym mniej udana będzie regeneracja, szczególnie gdy destrukcji ulegają tkanki różnego typu

 

Formowanie się blizn nie jest selektywne. Tworzą się one w miejscu, w którym doszło do zniszczenia tkanki, zaś proces naprawczy obejmuje i spaja każdy typ uszkodzonej tkanki w jedną i tę samą bliznę. Tyczy

się to wszystkich typów tkanek: skóry, mięśni, ścięgien i kości.

 

W związku z powyższym może dojść do ograniczenia ruchomości tkanek względem siebie na różnych poziomach. Sztywność w jednym obszarze ciała prowokuje ciało do nadmiernej ruchomości w innym, często odległym obszarze, tak by zachować globalny zakres ruchomości ciała. To z kolei prowadzi do pojawiania się bólu i kontuzji.

 

Przykładowo blizny w obszarze jamie brzusznej oraz miednicy, takie jak po cesarskim cięciu, ograniczają zdolność do odgięcia tułowia do tyłu, które pacjent odczuwa jako ból dolnego odcinka pleców.

 

Nigdy nie jest za późno by poprawić bliznę. Stare blizny są równie dobrym obiektem pracy. Na własnym przykładzie zobaczyłem i poczułem jak po terapii może zmienić się blizna, której nikt nie dotykał 27 lat.

 

Jakość tkanki blizny szybko i łatwo ulega zmianom.

Guzki, przerwy, krawędzie, dziurki, pagórki, węzły i struny w tkance stają się gładsze. Zmiany dokonane w trakcie jednego zabiegu są szybkie i szeroki. Zwykle praca ta zajmuje około 15 – 30 minut. Dotyk jest delikatny i zwyczajny. Sporadycznie praca na bliźnie może boleć. Małe zmiany blizny z czasem się akumulują. Praca na bliźnie może w dużym stopniu wpłynąć na uwolnienie i integrację całego ciała. Poprawa wydaje się być osiągnięta już na stałe. Praca na nowych bliznach może przyspieszać proces gojenia po zabiegu.

 

ScarWork jest oryginalnym autorskim konceptem Sharon Wheeler

Terapia Blizn ScarWork